Radio, ulubione, wybór stacji

Radio, ulubione, wybór stacji… no i nawet z tak prostym elementem obecna propozycja obsługi od Volvo wzbudza moje zdziwienie i konsternację. Radio … no jest ale ja nie słucham wszystkich stacji radiowych lecz wybieram kilka ulubionych. W poprzednim XC60 z 2015 roku sprawa była banalnie prosta. Znajdowałem np. RMF FM i wciskałem na dłużej klawisz (wówczas były klawisze) np. „1” i po kilku sekundach system zapamiętywał skrót: pod klawiszem „1” mam „ulubione” RMF FM. Bez odrywania wzroku od drogi mogłem wybrać tą stację. BTW pod „0” miałem moje ukochane Antyradio. I tak prostym sposobem mogłem pod klawiszami 0-9 ułożyć całą listę ulubionych i to posortowanych wg moich, użytkownika preferencji.

Co oferuje mi nowoczesny XC60 z 2023 z Android Automotive (AAOS)? No więc oferuje również „ulubione”… ale bez sortowania wg moich preferencji. No takie nowoczesne cofnięcie w funkcjonalności. Rozwiązanie jest banalne: każda pozycja w ulubionych powinna mieć możliwość wybrania lub dodania numeru, np. 3 kropki pionowe obok gwiazdek, kliknięcie w kropki rozwija listę numerów, wybieram i potwierdzam. Tyle.

Tu, jako dygresję, dodam, że w moim aucie wbudowana instrukcja nie zawiera opisu posługiwania się radiem. (wersja 2.11)

Na stronach Volvo znalazłem instrukcję dodawania stacji radiowych do „ulubionych”. Proszę zwrócić uwagę na zielone obramowanie… sortowanie wg częstotliwości… hmmmm, poniżej jest moja lista i sortowanie wg częstotliwości nie działa chyba, że to jest inne sortowanie niż „rosnąco” lub „malejąco”.

Koślawo, bo koślawo ale jakąś listę ulubionych zrobiłem i chciałem jej użyć. No niestety bez kilku kliknięć po ekranie Z ODRYWANIEM WZROKU od drogi nie udało mi się. Pomyślałem, że może tak zachwalany asystent głosowy da radę. I tu dobrze, że akurat nie prowadziłem auta bo moje zaskoczenie i niedowierzanie było bezgraniczne a wybuch śmiechu (rechotu przez łzy) mógłby przełożyć się na kierownicę.

Szanowny czytelniku, wywołaj asystenta i spróbuj ustawić radio.

Ja poszedłem prostą logiką: przycisk w asystenta na kierownicy i polecenie głosowe: „radio, ulubione, RMF FM”. W odpowiedzi asystent poinformował mnie abym powiedział np. „włącz osiemdziesiąt pięć i pięć dziesiątych”….. …. no… no… nowoczesny AAOS wymaga ode mnie znajomości częstotliwości, na których nadają stacje radiowe!! Se karteczkę z częstotliwościami przylepię do szyby… Przepraszam, co to jest? Klub Krótkofalarski?? Skoro wywołanie pozycji z kontaktów działa wg opisu a nie tylko numeru telefonu, wskazanie drogi następuje po nazwie docelowej miejscowości czy miejsca a nie tylko po podaniu współrzędnych liczbowych to czemu włączenie stacji radiowej i to tej z zawężonej listy ulubionych ma następować przez podanie liczb – częstotliwości?

Dla mnie prościej byłoby powiedzieć np: „radio ulubione jeden” jako analogia do użycia przycisku „1” z 2015 roku jeżeli już miałbym używać cyfr a może nawet liczb >9 zamiast nazw stacji radiowych.

Nie wierzyłem w to co widzę i słyszę, tym bardziej, że system różnie interpretował moje wołanie o zmianę stacji radiowej. Jako, że instrukcji do radia nie ma w systemie mojego auta, to poszukałem stosownej informacji na stronach Volvo wybierając XC 60 2023 Late no bo aktualizacja 2.11 jest z II połowy roku:

https://www.volvocars.com/pl/support/car/xc60/22w46/article/38413d765db7229bc0a80151159ea083?carchanged=true

Dla ułatwienia załączam zrzut ekranu:

No więc jak „byk” stoi w tekście, że mam posługiwać się częstotliwościami. taaaak ??

A teraz, Szanowny Czytelniku zerknij, proszę na poniższą listę moich „ulubionych” i zauważ różnicę w radiach FM, to te z częstotliwościami a radiach DABCOM… tu nie ma częstotliwości:

To co mam powiedzieć do asystenta głosowego aby przełączył na radio z rodzaju DABCOM ? Gdy powiedziałem to co widać powyżej to otrzymałem widok jak poniżej:

… i proszę zauważyć, że nie wywołałem nawigacji np. „prowadź do”.. powiedziałem jedynie „radio Super FM”.

Kolejne moje wątpliwości to… używanie, znajomość częstotliwości. I o ile np RMF FM w Krakowie nadaje na 96 to w Łodzi już na 93,5: https://www.rmf.fm/radio/

Więc z tego wynika, chyba, pewności nie mam, że chcąc ustawić głosowo jakąś stację muszę uwzględniać rejon, w którym znajduję się… ? fajne…. no chyba, że zadziałałby RDS i wywołując „włącz 96” w Łodzi system po chwili przełączyłby mnie na 93,5…

Do sprawdzenia. Sprawdzę w Krakowie „włącz 93,5” i napiszę co z tego wyszło…